Dwa kolory mienią się, Błękit nieba i czerwień, Jej oddałem serce swe, Kocham ją, a ona mnie, Dzisiaj znowu wygra mecz, Odra nasza, OKS!
  Menu
Strona główna
Nowości
Słowo wstępu
  Historia 1945-2007
1945-1960
1960-1975
1975-2000
2000-2007
Znani "Niebiesko-czerwoni"
Europejskie puchary
Juniorzy
Inne
Kibice
Ciekawostki
Fotografie
Wywiady
  Dla gości
Księga gości
Forum
  O stronie
Redakcja
Linki
Kontakt

HISTORIA OKS "Odra" OpoleHistoria "Odry" Opole w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Historyków i Statystyków Piłki Nożnej !

W sobotę 7 lutego 2009 w Łodzi, zawiązane zostało Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Piłki Nożnej (SHiSPN). Głównymi zadaniami stojącymi przed nowym stowarzyszeniem mają być: popularyzacja wiedzy o polskich drużynach ligowych (we wszystkich klasach rozgrywkowych) oraz wydawanie publikacji poświęconych historii polskiej piłki nożnej. Miło nam jest poinformować, że w tej inicjatywie udział wzięła również nasza internetowa strona i jej autorzy: Sebastian Bergiel oraz Jan Morawiak.

Przemawia Marek Sztochel pierwszy prezez OSHiSPN

Ze względu na fakt, że odległość z Opola do Łodzi jest dosyć duża, musieliśmy wyjechać w godzinach rannych. Po 3,5-godzinnej podróży (ok. godz. 12.00) dotarliśmy do stolicy województwa łódzkiego. Pierwsze kroki skierowaliśmy do...księgarni taniej książki, w której zaopatrzyliśmy się w odpowiednią literaturę sportowo-polityczną. Miasto zaskoczyło nas swoimi niewysokimi cenami oraz ładną zabudową w centrum. Nie było jednak czasu na dłuższe zwiedzanie, bowiem trzeba było znaleźć na ul. Piotrkowskiej restaurację "Sfinks", gdzie mieli się spotkać znawcy tematyki piłkarskiej w Polsce (statystycy, historycy, dziennikarze itp.).

Na miejsce spotkania dotarliśmy około godz. 13.00, 30 minut przed czasem rozpoczęcia zjazdu założycielskiego. Czas ten wykorzystaliśmy na rozmowy z "kolegami po fachu" z takich miast jak: Łódź, Warszawa, Wrocław, Katowice, Biłgoraj itp. Opole było silnie reprezentowane na spotkaniu, gdzie oprócz nas można było spotkać Kamila Wójkowskiego z ogólnopolskiego tygodnika "Tylko piłka".

O 13.30 rozpoczęło się spotkanie założycielskie OSHiSPN, w którym udział wzięło 28 osób. Na samym początku obrad otrzymaliśmy mandaty założycielskie (Jan Morawiak - mandat nr 12, Sebastian Bergiel - mandat nr 14). Jako ciekawostkę możemy podać, że "szczęśliwy" - w tym wypadku - mandat nr 13 przypadł Markowi Sztochelowi (został on następnie wybrany na prezesa OSHiSPN), który pierwotnie miał przypaść...jednemu z nas.

W trakcie spotkania trwały żywiołowe dyskusje

Obrady rozpoczęły się dyskusją nad zatwierdzeniem statutu. W czasie dyskusji podjęto kilka zmian statutowych. Szczególnie aktywnie rozprawiano nad miejscem rejestracji zrzeszenia (oprócz Łodzi było jeszcze kilka innych opcji) oraz działań statutowych w zakresie gospodarczym.

Następnie dokonaliśmy wyboru władz stowarzyszenia (Komisji Statutowej, Komisji Uchwał i Wniosków, Komisji Wyborczej i Skrutacyjnej) oraz omówiliśmy problemy, z którymi stykamy się w swoich badaniach nt. piłki. Podkreślano również konieczność współpracy OSHiSPN z PZPN i Komisją Historyczną oraz potrzebę wykwalifikowania grupy historyków piłkarskich, którzy następnie w sposób bardziej krytyczny mogliby badać źródła historyczne. Ostatnią uchwałą podjętą przed zakończeniem części oficjalnej spotkania założycielskiego (godz. 17.00), było podjęcie decyzji o uhonorowaniu specjalnymi pucharami dwóch wybitnych historyków piłkarskich, za zasługi dla historiografii piłki nożnej w Polsce: Andrzeja Gowarzewskiego i Józefa Hałysa.

Historia Odry Opole jest...ZA !!!

Podczas trwania obrad nawiązaliśmy dobre relacje z łódzkimi znawcami piłki nożnej (m.in. Piotrem Olczakiem). Przeprowadziliśmy również ciekawe rozmowy z Krzysztofem Mielczarkiem, Kamilem Wójkowskim, Robertem Krawczyńskim, Łukaszem Serdelem oraz innymi.

Szczególnie miłym akcentem były "ciepłe" słowa wypowiedziane w kierunku naszej strony przez Andrzeja Potockiego, który jest znawcą śląskich drużyn piłkarskich oraz wielkim autorytetem w naszym środowisku. Osobiste spotkanie Pana Andrzeja było dla nas wielkim zaszczytem, a wysłuchanie tego co miał do powiedzenia prawdziwą przyjemnością.

Spotkanie w gronie prawdziwych znawców polskiego futbolu było dla nas wielkim przeżyciem. A pozytywne opinie wygłaszane na temat strony internetowej poświęconej historii "Odry" Opole były dla nas bardzo miłą niespodzianką. Mimo więc, że w nocnej aurze musieliśmy wracać do "naszego Opola", łódzkie spotkanie było nader pożyteczne pod wieloma względami. Wierzymy, że dzień 7 lutego 2009 r. przejdzie do historii, w którą na trwałe się wpiszemy, biorąc tym samym udział w ważnym przedsięwzięciu, które zostało sfinalizowane w sobotnie popołudnie.

© Seba 2007-2009 Design by Szablony.Maniak.Pl.