Sekcja bokserska OKS "Odra" powstała pod koniec 1946 roku z inicjatywy Leona Zalisza, który był w pierwszym okresie istnienia sekcji jej instruktorem oraz kierownikiem. Opolszczyzna była w roku 1946 dla boksu terenem zupełnie surowym. Piękna i męska dyscyplina sportowa, jaką niewątpliwie jest boks, nie cieszyła się nigdy zbytnim powodzeniem wśród lokalnej społeczności.


Kandydatów do uprawiania pięściarstwa było w tym okresie mimo wszystko bardzo dużo. Od pierwszej chwili zaroiło się na sali bokserskiej. Wśród chętnych było wielu nowicjuszów, którzy pod troskliwą opieką instruktora chcieli zdobyć "ostrogi" boksera. Jedynym zaawansowanym - jednak już w starszym wieku - był E.Pasternak.

Po wstępnym przeszkoleniu pierwsze swoje spotkanie pięściarskie rozgrywa sekcja bokserska Odry ze znanym już w kraju KS Pafawag Wrocław. Był to surowy egzaminator naszych młodych pięściarzy. W barwach przeciwnej drużyny występowali m.in były mistrz Polski Sztolc oraz wicemistrz Faska. Barw Odry w tym historycznym pojedynku bronią wg kolejności wag: U. Świdrak, R.Greń, T.Iwańców, E.Pasternak, Fr.Kraus, K.Tkocz, Zb.Durlij, A.Gądek. młoda i niedoświadczona drużyna Odry uległa ósemce wrocławskiej w stosunku 3:13. Punkty dla naszych barw zdobyli: Iwańców 2 i Durlik 1.

W 1947 roku kierownictwo sekcji obejmuje Roman Dąbrowski. W tym samym czasie powstają jednak w Opolu nowe sekcje bokserskie. W Opolu" Leopolia i Lwowianka, która prowadziła działalność niespełna 2 lata.

Pod koniec lat 40' sekcja bokserska po zdobyciu mistrzostwa klasy A, staje się oczkiem w głowie całego Zarządu Klubu. Jest bardzo prężna a zawodnicy coraz lepiej wyszkoleni. W rywalizacji między sekcjami bokserskimi w Opolu, pierwszeństwo uzyskuje ósemka sekcji Odry.

Pod koniec 1949 roku powstaje w Opolu Opolski Okręgowy Związek Bokserski. Po przejęciu drużyn ze Śl. OZB, Ks Budowlani - bo taką nazwę przyjął w międzyczasie klub - nasi bokserzy zdobywają mistrzostwo Opolszczyzny. W pierwszych indywidualnych mistrzostwach seniorów w boksie Okręgu Opolskiego, tytuły zdobywają R.Greń, R.Jackiewicz, A.Gądek i J.Krzemiński. Do 1952 r. mistrzostwo Okręgu Opolskiego dzierży KS Budowlani. Bokserzy na stałe trenują w hali sportowej przy ul.Dubois w Opolu.

Dopiero w roku 1958 sekcja KS Odra osiąga szczyt swoich możliwości. W rozgrywkach o wejście do II ligi z 16 drużyn ubiegających się o awans na skutek reorganizacji lig sekcja Odry zdobywa jedynie wicemistrzostwo, które jednak nie wystarcza do awansu, gdyż w tym roku awansowała tylko pierwsza drużyna.

Sekcja bokserska w Odrze Opole


Podczas swojej działalności sekcja boksu KS Odra rozegrała spotkania z drużynami zagranicznymi m.in. z jugosłowiańską BK Vojvodiną Nowy Sad zwyciężąjąc 11:9.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online