Sekcja siatkówki w Odrze Opole Historia sekcji piłki siatkowej w "Odrze" Opole sięga 1946 roku, kiedy to powstała przy ogromnej pomocy Jana Balkowskiego, żywej historii odrzańskiego voleyballu. Trafił na salę treningową "Odry" przy ul. Dubois w roku 1946, po demobilizacji z II Armii Wojska Polskiego, z którą przeszedł cały jej bojowy szlak, walcząc pod Budziszynem, Dreznem i Czeską Pragą.

Początkowo był zawodnikiem i etatowym trenerem, następnie pełnił funkcję szkoleniowca kobiecego zespołu, mając wciąż nadzieję, iż wrócą jeszcze czasy, kiedy żeński zespół "Odry" walczył z powodzeniem w II lidze, a przez rok nawet w ekstraklasie (lata 1958-1963). Śmiało można powiedzieć, że były to tłuste lata siatkarzy opolskiej "Odry".

W 1948 roku skład siatkarskiej drużyny męskiej przedstawiał się następująco:

J. Balkowski, K. Kwaitkowski, F. Ozarski, E. Sponar, S. Ciepiela i R. Ryśniak.

Kobieca szóstka występowała w następującym zestawieniu: A. Ostrowska, M. Kowalska, L. Wanat, R. Chorąb, D. Sołonika, E. Pawłucka i D. Mańko.

Przez kilkadziesiąt lat istnienia sekcji, przewinęło się przez "Odrę" wielu bardzo znanych zawodników i zawodniczek Świetnym siatkarzem był Jerzy Kimla, a także Gerard Obłonczek, podpory opolskiego zespołu. Z kobiet do najbardziej utalentowanych zaliczyć trzeba A. Rogowską, która po spadku "Odry" do A klasy, przesz do świdnickiej "Polonii", a potem występowała w "Odrze" Wrocław. W "Odrze" wybiła się Lidia Żmuda, broniąca przez wiele lat barw AZS-AWF, a następnie łódzkiego "Startu". Była etatową reprezentantką Polski na Olimpiadzie w Meksyku.

Trudności finansowe klubu zmusiły zarząd klubu do likwidacji sekcji na początku lat 70. Zarówno męska jak i żeńska siatkówka została zlikwidowana i nigdy więcej już się nie odrodziła.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online