Chyba nie ma wśród kibiców naszego kochanego klubu nikogo, kto nie wiedziałby, w którym roku powstała Odra. Każdy szanujący się fan Odry datę tą pamięta jak datę swoich urodzin. Jednak czy każdy jest w stanie powiedzieć i wyjaśnić jak powstała nazwa klubu i jakie były jej losy przez ponad pół wieku? Kilka miesięcy po oficjalnym zakończeniu drugiej wojny światowej, latem 1945 roku powołano do życia Opolski Klub Sportowy "Odra". Twórcą i pomysłodawcą nazwy klubu piłkarskiego był ówczesny mecenas Leonard Olejnik.Tak oto wspomina narodzenie się Odry:

 Leonard Olejnik
"Pewnego letniego wieczoru podczas pogawędki wysunięto zagadnienie nazwy drużyny, bo o jakimś zorganizowanym klubie oczywiście mowy jeszcze nie było. Jako kilkunastoletni kibic poznańskiej "Warty" zaproponowałem wówczas nazwanie drużyny "Odrą", co też jednomyślnie przyjęto. Zatem urodziła się Odra latem 1945 roku. Jako pierwszy prezes pierwszego na Opolszczyźnie klubu sportowego zarejestrowałem Klub Sportowy "Odra" i pierwszy jego Zarząd w ówczesnym Zarządzie miejskim w Opolu."

        W grudniu 1945 roku Odra została wpisana do rejestru Miejskiej Rady Narodowej w Opolu. Jednakże w roku 1948 wyrósł "Odrze" niespodziewany konkurent - zespół piłkarski "Lwowianka". W tym samym roku obie drużyny awansowały do śląskiej A-klasy, z której był już krok od wymarzonej drugiej ligi. Chcąc osiągnąć ten cel, oba opolskie kluby postanowiły wzmocnić swoje siły i tak oto w 1949 roku powstał klub "Budowlani" Opole. Nazwa ta pozostawała aż do roku 1958, w którym to nowo wybrany zarząd klubu postanowił powrócić do nazwy, jaką przybrał pierwszy powstały po wojnie w Opolu klub sportowy. Niestety w tym samym roku prócz powrotu do macierzystej nazwy drużyny, "Odra" spadła z ekstraklasy m.in. dzięki słynnej "niedzieli cudów", w której to słabsi wygrywali ze znacznie mocniejszymi... Od tamtej pory nazwa klubu nie została naruszona, aż do lat 90-tych.

       Wtedy to po raz pierwszy w historii klubu do tradycyjnej nazwy dołączono przy okazji fuzji Odry z namysłowską drużyną - "baterię" i Odra zmieniała nazwę na Odra/"Varta" Opole. Po okresie "bateryjek" w nazwie Oderki pojawił się "browar" (do tego bardzo niesmaczny) brudząc tym samym wieloletnią tradycję wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju nazwy "Odra" Opole. Odra jest jedna i będzie na zawsze OKS "Odra" Opole bez względu na to, czego zapragnie nowy sponsor! 


Partner artykułu: ISS-sport.pl

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online