Sekcja lekkoatletyczna - historia, ludzie, sukcesy

Królowa Sportu, czyli sekcja lekkoatletyczna w naszym klubie zaprezentowała się po raz pierwszy mieszkańcom miasta 8 lipca 1945 roku. Odbył się wówczas propagandowy bieg uliczny na trasie ok. 2 km promujący powstanie nowego klubu. Zwycięzcą okazał się Stefan Pruszkowski, jeden z najbardziej znanych sportowców Odry. Nowo powstała sekcja była jedną z pierwszych założonych w klubie z Oleskiej, a pierwszą na Opolszczyźnie.

Sekcja powstałą z młodzieńczego zapału kilku działaczy sportowych. Jej założycielami byli Leopold Baudisz oraz Stefan Zalisz. Mimo wielu trudności oraz dziesiątek przeszkód typowych dla początkowej fazy działalności sekcji, już pierwsi lekkoatleci a dokładnie sprinterzy, osiągali bardzo dobre rezultaty. Barecki i Jaworski przebiegali dystans 100m w czasie 11,3 sek a w skoku w dal uzyskiwali  wynik - pierwszy 6,37m a drugi 6,48m. W pierwszym okresie działałności na wyróżnienie zasługiwały wyniki Drożdżyńskiego w pchnięciu kulą ok 14m i Zaprzały, który w biegu na przełaj zdobył trzecie miejsce w zawodach o mistrzostwo Polski. Również kobiety czynnie brały udział w sportowej rywalizacji na bieżni, które startowały z powodzeniem w zawodach sztafetowych.

Sekcja lekkoatletyczna w Odrze Opole - bieg sztafetowy kobiet
Po niezwykle żywiołowym początkowym okresie nastąpił zastój działałności sekcji. Wielu starszych zawodników wycofywało się z uprawiania sportu a ożywienie nastąpiło dopiero w 1951 roku. Dzięki Władysławowi Szczepaniakowi sekcja dorobiła się kilku znakomitych sportowców: Anna Wojtaszek, Ryszard Malcherczyk, Alfons Mutke, Henryk Szajca, Zbigniew Chmielewski oraz Zbigniew Antoniewicz.

Dalsza część historii sekcji - wkrótce.

 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online