Koniec sekcji hokeja na lodzie w Odrze Opole [1986]

8 stycznia 1947 roku została powołana do życia sekcja hokeja na lodzie w Opolskim Klubie Sportowym Odra. Ta typowo męska dyscyplina sportu, przysporzyła opolanom wielu wzruszeń i radości z odnoszonych sukcesów. Wystrzegając się drobiazgowości, wspomnimy o "tłustych" latach 50-tych, kiedy nasi hokeiści walczyli w I-szej lidze, kiedy w kadrze narodowej występowali tacy zawodnicy jak Zdzisław Trojanowski oraz Rudolf Czech. 

Wiele słów uznania oddać należy Ernestowi Żołędziowskiemu, który był wychowawcą, trenerem, inicjatorem rozwoju tej dyscypliny sportu. Swój ogromny udział mają również wierni klubowi działacze: Władysław Miciak, Roman Dąbrowski, Leszek Wyrwalski, Ryszard Brożek, Zdzisław Dąbrowski, którzy piastowali odpowiedzialne funkcje kierownicze w sekcji.

Sekcja hokejowa w Odrze przetrwała aż do 17 grudnia 1986 r. Od tego dnia formalnie opolscy hokeiści reprezentowali już nowy klub. Na sportowej mapie Opola pojawiło się Opolskie Towarzystwo Hokejowe. Myśl separacji dojrzewała w głowach działaczy sekcji hokejowej od dłuższego czasu, którzy twierdzili, że takie rozwiązanie pozwoli sekcji na szybsze postępy w rozwoju jako klub jednosekcyjny. Panowało również przekonanie, że Odrze ubędzie ciężar utrzymywania sekcji, a rozstanie przebiegnie w „atmosferze wzajemnego zrozumienia i wzajemnej pomocy”. Odra zachowała się niezwykle elegancko, przekazując nowemu klubowi cały sprzęt, spłaciła część długów byłej sekcji a do końca 1987 r. opłaciła dwa etaty trenerów.

Nowy klub wystartował wraz z ważną deklaracją władz miasta o daleko idącej pomocy, mając za cel główny swojej działalności powstanie w Opolu silnego ośrodka hokeja na lodzie.

Co ciekawe pierwsza myśl utworzenia sekcji hokejowej przy OKS Odra powstała… w Święto Bożego Narodzenia 1946 roku na stawku Barlickiego, a niemal równo 40. lat później dobiegła końca, dając początek nowemu klubowi w mieście.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online