Opolska Odra została założona przez w 1945 i ma lwowskie korzenie. Stadion Odry gościł reprezentację Polski, a piłkarze Odry grywali w reprezentacji. Informacje na ten temat znajdują się na stronie Historia Odry, więcej tutaj i tutaj. W tym tekście przyjrzymy się natomiast reprezentacji Polski pod kątem... odzieżowym. Jako, że tekst na temat historii koszulek Odry Opole powstaje w bólach, ze względu na ograniczoną liczbę materiałów, w międzyczasie obejrzymy koszulki piłkarskiej kadry, tutaj dostęp do informacji jest większy.

Mimo, że reprezentacja ma nieco dłuższy staż niż OKS. W przypadku koszulek Polski zmieniała się nie tylko moda, zmieniały się wręcz czasy. Pierwszy mecz rozegrano w 1921 roku: koszulki były wtedy czerwone, z dużym, zbyt dużym jak na dzisiejsze standardy, białym orłem na piersi. Koszulki, a raczej koszule, miały długie rękawy i szeroki dekolt. W ciągu kilku lat kolor koszulki zmienił się na biały, a biały orzeł - dla kontrastu - prezentowany był na czerwonej tarczy. W tym miejscu odsyłamy do tekstu "godło czy herb" traktującego o tej różnicy: tutaj

Piłkarską historię Polski w ogóle, w tym historię polskiej piłki nożnej, brutalnie przerwała wojna, a po niej nic już nie było takie samo. Zniknęło sznurowanie spod szyi oraz korona z godła. Zmiana krojów koszulki na nowocześniejsze nadeszła dopiero wraz z występami Polaków na Mistrzostwach Świata (1974). Wtedy to stroje dostarczył kadrze Adidas.

Sporo nowego działo się w latach 90-tych. Admiral, Lotto, Nike, stroje różnych krojów i... kolorów (tak, były czarne!), to cecha charakterystyczna chyba dla całej tej dekady w Polsce, szczególnie w modzie. Sytuację koszulkową uporządkowała dopiero Puma (2002-2008), która może poszczycić się kilkoma "standardowymi" wzorami oraz jednym słynnym projektem: koszulką z husarzem w tle.

Ostatnie lata to kontrakt z Nike. I nie obyło się bez kontrowersji. W 2010 roku zaskoczył fanów wzór koszulki wyjazdowej: granatowy. Narzekano również, że kolory na rękawach to barwy Monako. W odpowiedzi pojawiło się, że zupełnie inaczej to wygląda, gdy piłkarz podniesie ręce po golu... :) Poniżej zdjęcie za www.iss-sport.pl


Jeszcze bardziej gorąco zrobiło się przed Euro 2012. Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie miały zostać rozegrane bez polskiego herbu na koszulkach biało-czerwonych. Brak orła na piersi rozzłościł kibiców, którzy protestami doprowadzili do... pośpiesznego doszywania herbu na koszulki. Amerykański dostawca tłumaczył, że brak herbu to pomysł PZPN.

Później było spokojniej, ale ciekawa jest ewolucja kolorystyki. Projekt Nike na rok 2012 i 2013 przewidywał poziomy czerwony pas na białej koszulce (na czerwonej odwrotnie), w drugim (2014 2015) czerwona wstawka była na środku koszulki, wzdłuż. Kolekcja na Euro 2016 była już bardziej stonowana, białą koszulkę uzupełniały delikatne jasnoszare skrzydełka u dołu koszulki. To w tych strojach Polska wygrała w roku 2017 grupę eliminacyjną do rosyjskiego Mundialu.

Koszulka na lata 2018 i 2019 nawiązuje do tradycji poprzedniczki, jest również stonowana, ale i bardziej nowoczesna. Jasnoszare wstawki "tną" koszulkę w skos. Dodatkową nowością jest polskie godło na karku (poprzednio był tam mały napis POLSKA).

Aktualną kolekcję zobaczyć można na stronie Fanzone.pl

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online