Engelbert Jarek w koronie.Od 1945 r. w Opolskim Klubie Sportowym „Odra” występowała spora grupa zawodników mająca nieprzeciętne umiejętności w seryjnym zdobywaniu bramek. Wśród nich należałoby wymienić Engelberta Jarka, Norberta Gajdę, Wojciecha Tyca, Józefa Klose i Manfreda Urbasa. Mimo niewątpliwego talentu żadnemu z nich nie udało się pokusić o zdobycie zaszczytnego miana króla strzelców I ligi*.

Z o wiele lepszym skutkiem „niebiesko-czerwonym” szło na froncie II ligi, gdzie 3-krotnie meldowali się na najwyższym stopniu podium**. Debiutanckie zwycięstwo w klasyfikacji strzelców przyszło w 1955 r. i było związane z postacią Engelberta Jarka.

Więcej o tym w poniższym tekście.

 

                      Do Opola przywędrował tytuł króla strzelców II ligi.

Tak, do Opola. Królem strzelców został 20-letni Jarek z Budowlanych, który w 26 meczach strzelił 19 bramek i zdystansował swojego najgorszego rywala Piechaczka z CWKS-u Kraków.

Tak więc Budowlani odnieśli potrójny sukces. Weszli do ekstraklasy, zdobyli tytuł mistrza II ligi i posiadają w swoim zespole króla strzelców. Jak na jeden sezon naprawdę dużo.

Nie dziwimy się przeto, że wracających z Krakowa Budowlanych witało na dworcu głównym około 2 tys. opolan.

Powitanie było bardzo uroczyste. Z orkiestrą, kwiatami, długo niemilknącymi brawami i oczywiście tradycyjnym „sto lat”. Część piłkarzy odbyła na ramionach kibiców dalszą podróż z peronu na plac dworcowy.

Nastąpiło tutaj oficjalne powitanie i króciutkie przemówienie. Uroczystość nie pozbawiona była też sporej dozy humoru. Np. na zapytanie, gdzie jest Jarek (nie było go między resztą kolegów), ktoś dowcipnie zauważył, że na pewno trenuje. Nie. Nie trenował ale zgubił się w masie ludzi i jako widz oglądał niecodzienną uroczystość.

I po gorącym powitaniu piłkarze Budowlanych udali się na uroczystą wieczornicę, gdzie zostali nagrodzeni cennymi upominkami i przyjęli od szeregu zaproszonych gości moc serdecznych gratulacji. Uroczystość zakończyła zabawa taneczna.

„Trybuna Opolska”, (nr 273 z 16 XI 1955)

 

* Najbliższy upragnionego celu był Engelbert Jarek (wicekról strzelców w Sezonie 1960 - 15. trafień) oraz Norbert Gajda (3. strzelec I ligi za rok 1961 – 17).

** Engelbert Jarek ( Sezon 1955 – 19.), Wojciech Tyc ex aequo z Januszem Kupcewiczem z Arki Gdynia (1975/1976 – 14.) i Dariusz Solnica do spółki z Ireneuszem Gortowskim z Polaru Wrocław (2000/2001 – 16.).

Warto w tym miejscu wspomnieć o zawodnikach związanych z OKS-em, którzy koronę snajperską  (I lub II ligi red.) zdobywali w innych ekipach. Do niniejszego grona należą: Artur Woźniak (I liga: 1933 i 1937 – Wisła Kraków), Manfred Urbas (II liga: 1958, 1959, 1960 – Unia Racibórz), Karol Kot (1978/1979 – Małapanew Ozimek) i Charles Uchenna Nwaogu (2010/2011 – Flota Świnoujście).

 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online