Tyc w koszulce kadry w Kuwejcie

W połowie lutego 1978 roku, reprezentacja Polski udała się na 3-dniowy pobyt w Kuwejcie, gdzie rozegrała dwa towarzyskie spotkania z miejscowymi klubami. Pierwszym był AC-Kuwejt, z którym Polacy zwyciężyli 3:1 [15 lutego 1978 r.], drugim natomiast Al-Arbi, który do dnia dzisiejszego jest najbardziej utytułowaną drużyną w tym kraju. W obu spotkaniach udział wziął ówczesny piłkarz Odry Opole - Wojciech Tyc!

W meczu przeciwko AC-Kuwejt, Tyc został wprowadzono na boisko przez selekcjonera Jacka Gmocha, od początku drugiej części meczu, zmieniając Zbigniewa Bońka. Na stadionie Al-Kuwait Sport Club Stadium, pojawiło się 10 tys. widzów. Bramki dla naszej reprezentacji zdobyli Andrzej Iwan - 2 oraz Grzegorz Lato. Tyc gola co prawda nie zdobył, jednak miał ku temu okazję, ale jego strzał na bramkę kapitalnie wybronił bramkarz gospodarzy.

Drugi mecz przeciwko Al-Arbi został rozegrany na stadionie Sabah Al-Salem Stadium [16 lutego 1978 r.]. Tym razem od początku spotkania wystąpił Wojciech Tyc wraz z Kazimierzem Deyną. Mecz odbył się przy wysokiej, 27 stopniowej temperaturze, co sprzyjało niewątpliwie gospodarzom, którzy do przerwy prowadzili już 2:0. Mecz zakończył się ostatecznie remisem 2:2, a wszystkie bramki zdobył niezawodny Andrzej Iwan.

Nasza reprezentacja powróciła do kraju bogatsza nie tylko o ciekawe doświadczenia wyniesione z gry na Bliskim Wschodzie, ale również o 10 tys. dolarów. Oba spotkania w Kuwejcie, były meczami nieoficjalnymi, stąd nie zostały zaliczone Wojciechowi Tycowi w poczet spotkań rozegranych oficjalnie w pierwszej reprezentacji.

 

Swój jedyny oficjalny mecz w kadrze, Tyc rozegrał 12 listopada 1977 r. we Wrocławiu ze Szwecją. Zastąpił wówczas Włodzimierza Mazura w 87 min.. Polska wygrała 2:1.

Źródło: reprezentacja1921.pl 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online