"Zeto" w Opolu przewidywało wyniki MŚ w Argentynie! Interesujący eksperyment przeprowadzono w sekcji operatorów EMC ośrodka obliczeniowego "Zeto" w Opolu w 1978 roku. Tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w piłce nożnej na boiskach Argentyny, zespół w składzie Rajnard Wróbel, Krzysztof Wolny oraz Jerzy Wanat, zaprogramował komputer EMC "Odra-1304" informacjami personalnymi o uczestnikach finałów piłkarskich MŚ, a także wynikami rozegranych przez nich spotkań. Korzystano z materiałów opublikowanych w "Sporcie" i "Piłce Nożnej".

Wynik jest dość nieoczekiwany. Według "Odry-1304" mistrzostwo świata zdobędzie Argentyna, a wicemistrzostwo - POLSKA! Poniżej przedstawiamy szczegółowe rozwiązania.

W poszczególnych grupach eliminacyjnych awans wywalczą zespoły:
I - Argentyna i Węgry
II - Polska i RFN
III - Brazylia i Szwecja
IV - Holandia i Szkocja

Kolejność w półfinałach: I - Argentyna, RFN, Brazylia, Szkocja, II - Polska, Holandia, Węgry, Szwecja.

W finale Argentyna miała wygrać z Polską, a w meczu o 3 miejsce RFN pokona Holandię. Ostateczna klasyfikacja wg komputera wyglądała następująco: 1. Argentyna, 2. Polska, 3. RFN, 4. Holandia.

Jak się okazało komputer mylił się w kilku kwetiach, choć wytypował idealnie zwycięzcę turnieju, w którym to Argentyna pokonała w meczu finałowym reprezentację Holandii po dogrywce 3:1. Polacy zajęli ostatecznie piąte miejsce, a w kadrze prowadzonej przez trenera Jacka Gmocha znalazł się człowiek z opolskiej "Odry", Roman Wójcicki.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online