Powroty do II ligi - przypomnienie inauguracji.

Odra Opole pierwszy raz w swojej historii spadła do III ligi w sezonie 1983/84. Od tego momentu balansowała między drugim i trzecim poziomem kilka razu notując powroty szczebel wyżej. Przez większość lat 80-tych była to dosłownie huśtawka gdyż pomiędzy sezonem 83/84 aż do sezonu 87/88 nie było żadnej stabilności i zespół rok po roku spadał i awansował.

Oto przypomnienie meczów inauguracyjnych z tego okresu po powrocie do II ligi:

Sezon 1985/86 Odra Opole - Chrobry Głogów 0:0

Sezon 1987/88 Odra Opole – Piast Nowa Ruda 1:2

Od sezonu 1988/89 aż do sezonu 1996/97 trwał okres III-ligowego marazmu.

W końcu latem 1997 po 9 latach wyczekiwania do Opola powróciła II liga. Inauguracja odbyła się w bardzo specyficznym czasie w historii miasta gdyż niecały miesiąc po Powodzi Tysiąclecia.

Pierwszy mecz sezonu przyszło rozegrać z KP Wałbrzych (Górnikiem Wałbrzych). Odra nie mając większych funduszy nie wzmocniła się przed sezonem żadnym nowym zawodnikiem. Jednak powrót wypadł okazale i osiągnięto zwycięstwo 2-0 strzelając bramki w samej końcówce spotkania.
5 tyś kibiców mogło być usatysfakcjonowanych i na tej fali entuzjazmu osiągnięto jeszcze remis na wyjeździe z Vartą Namysłów i pokonano Wartę Poznań w Opolu co spowodowało, że po 3 kolejkach Odra stała się sensacyjnym liderem gr. zachodniej II ligi.
Inauguracja miała też pamiętne akcenty pozaboiskowe gdyż kibice z Wałbrzycha zostali odpowiednio „przywitani” przez fanów Odry. Cała rzecz rozegrała się na skrzyżowaniu Nysy Łużyckiej z Oleską i do zdarzeń doszło w sumie dość przypadkowo. W tamtym czasie przy stacji benzynowej istniał „bar piwny” i akurat przed meczem grupa kibiców raczyła się tam wiadomymi płynami. Wtem od strony „ronda” nadjechał autobus z Wałbrzycha stając na czerwonym świetle. Po krótkim wahaniu co robić postanowiono przypuścić szturm. W autobusie „poszła” szyba i doszło do krótkiego zwarcia przerwanego raczej interwencją policji niż wyraźną dominacją jednej z grup.

Odra niestety znowu nie zagrzała na długo miejsca w II lidze notując na koniec sezonu spadek. Jednak z pomocą przyszedł w główny sponsor Varty Namysłów Ryszard Raczkowski. Tak więc nietypowo, bo wiosną 1999 roku do Opola znowu zawitała II liga a Odra/Varta zwyciężyła Lechię Zielona Góra 2-1

Kolejny pełny powrót na drugoligowe boiska to sezon 2006/2007. I pierwszy raz w tego typu przypadkach Odra rozegrała swój mecz na wyjeździe przegrywając z Zawiszą Bydgoszcz 0-1

Tym razem przygoda z drugim poziomem trwał 3 sezony ale ostatecznie zakończyła się najgorszym możliwym rozwiązaniem jakim był upadek klubu. Tak więc czas na powrót oby z lepszym efektem niż to wynika z doświadczenia.

 

 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online