Wiele klubów piłkarskich w naszym kraju może poszczycić się wspaniałymi monografiami oraz innymi publikacjami na własny temat. Można znaleźć w nich pełen zapis klubowych historii od początku istnienia aż po dzień dzisiejszy, czyli to co kibica interesuje. Niestety obiektywnie rzecz biorąc muszę przyznać, że nasz opolski klub nie doczekał się publikacji z prawdziwego zdarzenia, która byłaby okrasą klubowej gabloty oraz ozdobą regału z książkami każdego szanującego się kibica "Oderki".

W tym właśnie miejscu spróbuję przyjrzeć się bliżej wszelkim publikacjom jakie zostały wydane na temat naszego klubu. Chciałbym przedstawić publikacje książkowe, broszury itp., w których można odnaleźć istotne informacje na temat powstania i funkcjonowania naszego klubu.

W pierwszym rzędzie muszę wziąć pod lupę chyba najstarszą publikację o "Odrze" i jedną z pierwszych jaka dostała się w moje ręce. Wydana w niewielkim nakładzie książka "OKS Odra Opole 1945-1960" z okazji 15-lecia istnienia klubu stanowi pierwsze cenne źródło do historii "Odry" (format A-4). Ukazała się w 1960 roku dzięki wspólnym siłom Prezydium Zarządu Opolskiego Klubu Sportowego "Odra" wydana nakładem własnym, który nie przekraczał tysiąca sztuk. Redaktorem naczelnym tej publikacji był Wojciech Wawrzynek, który książkę podzielił na kilka części, w których można odnaleźć chyba najbardziej wiarygodne informacje nt. powstania klubu, poszczególnych sekcji i ich sukcesów oraz działaczy bez, których "Odra" by nie zaistniała. Całość napisana jest na maszynopisie a tekst ozdabiają różnego rodzaju fotografie w kolorze czarnobiałym. Ze względu na niewielką ilość egzemplarzy tejże książki czyni ją z pewnością nie lada gratką dla koneserów literatury sportowej.

Pierwsza książka o klubie wydana przez Prezydium Zarządu Odry

Kolejna książka o "Odrze" została wydana w 1970 roku, czyli na 25-lecie klubu o tym samym tytule co poprzedniczka. Tym razem, mamy do czynienia z dużo mniejszym formatem aniżeli pierwsza publikacja. Muszę przyznać, że jest ona wiernym powieleniem tego co zamieszczono w pierwszej części książki plus dodatkowe25 lat Odry Opole książka informacje z lat 1960-1970. Plusem tej książki jest dział Wydarzenia-fakty, w którym w skrócie możemy przeczytać kalendarium z lat 1945-1970 i najistotniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w poszczególnych latach z udziałem "Odry" Opole. Niestety nie dane mi było pozyskania tej ksiązki i musiałem zadowolić się tylko kserokopią... Nakład w postaci 2,5 tys. sztuk z pewnością utrudnia jej zdobycie...

Niestety obie książki nie doczekały się kontynuacji i na kolejne rocznice, albo zaprzestano wydawania nowych pozycji książkowych związanych z klubem albo ograniczano się do symbolicznych broszur, które tak naprawdę stanowią tło dla wcześniejszych publikacji.
Piłka nożna na Opolszczyźnie 1969
"Piłka nożna na Opolszczyźnie" wydana w 1969 r. z inicjatywy Opolskiego Związku Piłki Nożnej to również cenne źródło wiedzy nt. Odry Opole. Ukazała się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy pod redakcją mgr Włodzimierza Rudawskiego i stanowi jedną z nielicznych publikacji, która szczegółowo opisuje rozwój piłki nożnej na Opolszczyźnie. Szczególnie na uwagę zwraca rozdział autorstwa Wincentego Soppy "Na Śląsku Opolskim też grano w piłkę nożną w latach 1924 - 1939". Wnikliwy fan opolskiej Odry znajdzie dla siebie całkiem sporo cennych informacji.

  

W 1996 roku ukazała się książka autorstwa Andrzeja Szatana "Historia piłką pisana". Wydana została z okazji 50-tej rocznicy istnienia Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Jest to swoista monografia opolskiej piłki nożnej, w której "Odrze" poświęcił autor aż..12 stron wraz z kilkoma fotografiami. Wielkim plusem książki są kompletne tabele ligowe na różnych szczeblach ligowych, w których brali udział reprezentanci Opolszczyzny w piłce nożnej.

Historia piłką pisana

Na jubileusz 60-lecia istnienia "Odry" Opole, -spodziewając się czegoś innowacyjnego po klubie, jakiejś konkretnej pozycji książkowej, z której mógłbym skorzystać i uzupełnić swoją kolekcję literatury sportowej- otrzymałem jak pozostali kibice książeczkę 32-stronnicową pt. "60 lat OKS Odra Opole 1945-1960" autorstwa dwóch dziennikarzy Nowej Trybuny Opolskiej. Książeczka sama w sobie nie jest zła, mimo, że jest wierną kompilacją artykułów z NTO. Zawiera wiele ciekawych informacji nie zawsze publikowanych w gazecie wraz z fotografiami, których czasem próżno szukać w innych źródłach. Plus dla klubu za pomysł, jednak nie tylko ja oczekiwałbym czegoś więcej niż mini książeczki.

To byłoby wszystko jeśli chodzi o wydawnictwa stricte dotyczące "Odry". Warto jeszcze dodać, że na 45-lecie klubu została wydana specjalna broszura kilkustronicowa, w której można było przeczytać wersję skróconą historii klubu.

Natomiast o "Odrze" pisano również wiele w innego rodzaju publikacjach. Nie mogę tutaj pominąć biografii Józefa Młynarczyka, byłego bramkarza "Odry". "Kochana piłeczko", która napisana jest w konwencji wywiadu dziennikarskiego ukazuje sporo istotnych informacji o naszym klubie w latach, kiedy występował Młynarczyk w Opolu. Ksiązka ta dostępna jest dość regularnie na aukcjach internetowych za niewielkie pieniądze, więc warto ją mieć w swojej biblioteczce. Nie sposób pominąć także 36-stronnicowej książeczki wydanej z okazji jubileuszu 60-lecia OZPN-u "Sześćdziesiątka minęła" autorstwa znanego opolskiego dziennikarza Juliusza Stockiego. Tam również odnajdziemy szereg informacji na temat "Odry" oraz unikalne niejednokrotnie zdjęcia. Naszemu klubowi troszkę miejsca poświęcił jeden z najwybitniejszych znawców polskiego futbolu Józef Hałys w swojej monografii polskie piłki nożnej pt."Polska piłka nożna".

 

Oczywiście szereg innych publikacji sportowych, w szczególności dotyczących polskiej piłki nożnej tj. Encyklopedia Fuji, Liga gra po..., Z piłką do Europy, Kalejdoskopy sportowe...i wiele wiele innych wspominało o występach "Odry" i nie tylko. Trudno wszystkie wymienić.

W marcu 2009 roku ukazała się trzecia publikacja książkowa z prawdziwego zdarzenia, opisująca historię klubu za czasów trenera Antoniego Piechniczka. 267-stronnicowa pozycja pt. Opolski Klub Sportowy "Odra" Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-79, zyskała sympatię oraz uznanie nie tylko kibiców w Opolu. Jeden z najpiękniejszych okresów w historii klubu opisany w najdrobniejszych szczegółach, okraszony archiwalnymi fotografiami sprawia, że poczujemy prawdziwą wielkość naszego klubu. Książkę można zakupić w naszym serwisie w cenie 29 złotych.
                                  Odra Opole Antoniego Piechniczka - ostatnia publikacja nt. klubu

2 czerwca 2015 roku ukazała się na rynku kolejna publikacja książkowa poświęcona Odrze. Z okazji jubileuszu 70-lecia klubu działacze postanowili uczcić wyjątkowe wydarzenie wydaniem książki, której zadaniem miało być przedstawienie najbardziej zasłużonych i znanych postaci w historii klubu. "Znani i zasłużeni niebiesko-czerwoni" to jedyna jak do tej pory książka prezentując 70 postaci, które zapisały się na trwałe w historii Odry.  Książka została wydana przez klub i dostępna jest w cenie 30 zł w siedzibie Odry oraz internecie.

Znani i niebiesko-czerwoni - 70 lecie Odry Opole

 
 Podobał Ci się nasz artykuł? Cenisz i szanujesz naszą pracę? 
Wesprzyj nasz serwis, aby takich artykułów pojawiało się więcej.

 

Nasz klub potrzebuje nie tylko jednej książki, ale całościowej monografii, którą posiadają niemal wszystkie szanujące się klubu w kraju, nie wspominając o tych A-klasowych. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości opolscy kibice doczekają się publikacji książkowej, na którą zasłużyła "Odra" Opole.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online