Piłka nożna halowa w Opolu. Historia FutsaluDziś sympatyków piłki nożnej w Opolu zelektryzowała wiadomość o powstaniu klubu futsalowego Odra Opole. Co prawda nie będzie on stanowił sekcji obecnej Odry, a jedynie skorzysta z możliwości przyjęcia nazwy i herbu "niebiesko-czerwonych". Również ogniwem spajającym będzie osoba byłego piłkarza Odry - Marka Tracza, który będzie opiekował się nowym klubem. My dziś przypominamy, że historia piłki nożnej halowej w Opolu i na Opolszczyźnie ma bogatą tradycję popartą sukcesami klubowymi.

Popularne "Szóstki", których symbolem stał się sędzia oraz organizator Paweł Kiszka, organizowano już w latach 80'. Udział w turniejach halowych, które odbywały się w Okrąglaku brały zespoły z całej Opolszczyzny, a znakiem rozpoznawczym zespołów były nazwy przyjęte od głównych sponsorów m.in. prywatnych firm takich jak Vistula, Zeto czy Vidart. Wśród zawodników występujących w rozgrywkach halowych nigdy nie brakowało piłkarzy Odry Opole a do zespołów dołączali niejednokrotnie zaprzyjaźnieni piłkarze występujący na co dzień poza Opolszczyzną.


O tym, że Opolszczyzna słynęła z mini piłki nożnej nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu piłkarzy z naszego regionu powoływanych było do kadry narodowej futsalu a niektórzy brali nawet udział w MŚ w Hong Kongu pełniąc przy tym funkcję kapitana jak chociażby Józef Żymańczyk. Innym przykładem był sukces dwóch opolskich zespołów, które zwyciężyły "Wielki turniej szóstek" w 1992 roku w Okrąglaku, czym uzyskały awans do IX halowych mistrzostw Polski zespołów 5-osobowych.

Vistula Opole wygrywa turniej "szóstek" w Okrąglaku - 1992

Mistrzostwa odbywały się w Łodzi, a udział w nich wzięły Vistula Opole i Kożuch Witek Grodków. Vistula zajęła trzecie natomiast Kożuch piąte miejsce w Polsce! Najlepszym strzelcem turnieju okazał się nie kto inny jak Józek Żymańczyk trafiając osiem razy do bramki przeciwnika. Po turnieju Żyman wraz z Kazimierzem Kucharskim oraz Romanem Derdą otrzymali powołanie do reprezentacji Polski futsalu na spotkania eliminacji mistrzostw świata. Szansę taką otrzymali również i inni zawodnicy z Opolszczyzny. Trenerem był wówczas Krzysztof Sobieski. To właśnie w Opolu, niebawem po łódzkim turnieju odbył się turniej kwalifikacyjny do reprezentacji Polski współorganizowany przez TKKF "Szóstka".


To oczywiście tylko fragment historii futsalu w Opolu. Postaramy się sukcesywnie przywoływać wspomnienia opolskiego mini futbolu

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online