Igrzyska Olimpijskie, które w lecie 1960 r. (25 VIII - 11 IX) odbywały się w Rzymie, przyniosły Polsce 21 medali (4 złote, 6 srebrnych, 11 brązowych). W polskiej ekipie na słoneczną Italię, znalazło się dwóch reprezentantów Opolszczyzny: Engelbert Jarek (piłkarz) i Jan Chtiej (kolarz). Mimo ogromnych chęci nie byli w stanie przejść do panteonu gwiazd polskiego sportu. Byłoby to możliwe jedynie dzięki zdobyciu medalu.

Jeżeli chodzi o E. Jarka, miał on notorycznego pecha w drużynie narodowej. Mimo ogromnego talentu był pomijany przez trenera Czesława Kruka. Te nieszczęście spotkało go również podczas Igrzysk, gdzie wszystkie spotkania Polaków obejrzał z ławki rezerwowych. Chłopcy Jeana Prouffa (prowadził reprezentację podczas IO) rozczarowali, nie wychodząc z grupy (Polska - Tunezja 6:1, Polska - Dania 1:2, Polska - Argentyna 0:2). Niepowodzenie na niwie reprezentacyjnej popularny "Betel" odbił sobie w ostatnich dniach grudnia, kiedy to zmienił stan cywilny żeniąc się z Helgą Baron..

Jan Chtiej miał nieco więcej "sportowego" szczęścia. Ten urodzony w 1937 r. repatriant (urodził się we Francji - red.), od 1955 r. reprezentował barwy drużyny kolarskiej Start Kędzierzyn. Będąc najmłodszym kolarzem w polskiej ekipie, zaprezentował się na olimpijskiej trasie przyzwoicie. W wyścigu drużynowym (26 VIII 1960) Polacy w składzie: Jan Chtiej, Bogusław Fornalczyk, Wiesław Podobas, Mieczysław Wilczewski zajęli 10 pozycją. 4 dni później, w jeździe indywidualnej najlepszy z biało-czerwonych - Stanisław Gazda zajął 6 pozycję, a J. Chtiej 53-cią.

Mimo dosyć skromnych wyników, Jarka i Chtieja powitano na ulicach Opola bardzo ciepło. W pierwszych dniach października doszło nawet do spotkania obu uczestników Olimpiady w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki (w obecności ok. 200 osób), gdzie opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu we Włoszech.

Poniżej przedstawiamy wywiad udzielony przez naszego bohatera - Engelberta Jarka, jeszcze przed rozpoczęciem IO ("Trybuna Opolska", nr 199 z 22 VIII 1960):

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online