Historia klubu w latach 1945-1963/64 - Od narodzin po brązowy medal mistrzostw Polski


16 czerwca 1945 roku powołano do życia Opolski Klub Sportowy „Odra”. W zniszczonym po wojnie mieście odradzało się z wolna życie sportowe. Dzięki wielkim pasjonatom futbolu tj. mgr Leonard Olejnik (pierwszy prezes klubu), Franciszek Łańcucki (ówczesny członek „Pogoni” Lwów) oraz Witold Sobolewski „Odra” rozpoczyna pisanie własnej historii.

• Pomysłodawcą nazwy klubu był mgr Leonard Olejnik, wzorem poznańskiej „Warty”, której kibicował, zaproponował nazwę od przepływającej przez miasto rzeki

• Barwy klubowe początkowo ustalono na biało-czerwone w pasy nawiązując do tradycji przedwojennej „Pogoni” Lwów, z której wywodziło się wielu ówczesnych i późniejszych zawodników oraz działaczy

8 lipca 1945 roku klub zorganizował pierwszą imprezę sportową, której głównym punktem był propagandowy bieg uliczny, którego trasa wynosiła 2 km. Afisze promujące bieg zawisły w całym mieście. W biegu zwyciężył Stefan Pruszkowski będący długoletnim wiceprezesem sekcji lekkoatletycznej w klubie.

1948 rok - ważne wydarzenie w dziejach klubu, fuzja z najgroźniejszym konkurentem „Lwowianką” Opole po burzliwych dyskusjach wśród działaczy obu klubów. Po szczęśliwym zakończeniu rozmów Franciszek Łańcucki wypowiada słynne słowa: „Odra” tak naprawdę to jest nasz klub, wszystkich opolan, całej Opolszczyzny”.

1949 rok – „Odra” wstępuje w szeregi Federacji „Budowlanych” i przyjmuje identyczną nazwę posługując się nową nomenklaturą do 1958 roku, kiedy to decyzją zarządu klubu, powraca do macierzystej nazwy.

1952 rok – historyczny awans do ekstraklasy po zwycięskim barażu z „Garbarnią” Kraków 3:2 i 1:1. Wielką rolę w awansie odegrał trener Mieczysław Bieniek oraz bramkarz Jan Paszkiewicz.

15 marca 1953 roku – historyczny pierwszy mecz w ekstraklasie z „Gwardią” Warszawa w Opolu, przegrany 1:2. Wielki wpływ na zespół mili tacy piłkarze jak: Zdzisław Trojanowski (olimpijczyk z Oslo), Bolesław Skronkiewicz, Franciszek Klik oraz Franciszek Kściuk. Do drużyny seniorów dołącza Zbigniew Strociak.

1954 rok - „Odra” pozyskuje jak się okazuje jednego z najznakomitszych piłkarzy klubu Engelberta Jarka oraz Franciszka Stemplowskiego z „Ogniwa” Nysa. Były to jedne z najlepszych transferów w historii.

1955 rok - awans drugoligowych „Budowlanych”/ „Odry” do półfinału Pucharu Polski, w którym przegrywają 5:0 Był to jeden z największych sukcesów klubu, w którym ogromny udział miał Engelbert Jarek

1956 rok – do zespołu dołączają znakomici piłkarze: Zbigniew Bania, Henryk Poplutz, Wilhelm Spałek.

26 września 1956 roku - wydarzenie bez precedensu: towarzyskie spotkanie na stadionie „Odry” z brazylijskim zespołem AFC America Belo Horizonte. Opolanie przegrywają 0:3.

1957 rok – „Odra” wyrusza na tournee po Wielkiej Brytanii i rozgrywa 3 spotkania towarzyskie z angielskimi drużynami ( Notthingam Forest, Bury FC i Stockport FC). Na uwagę zasługuje fakt, że był to pierwszy kontakt polskich zespołów piłkarskich z angielskim futbolem na Wyspach.

1958 rok – po naciskach m.in. kibiców klubu, uchwałą walnego zebrania zarządu „Budowlanych” postanowiono powrócić do macierzystej nazwy OKS „Odra” Opole.

Październik 1959 roku – powołany zostaje do życia Klub Sympatyków OKS „Odra” Opole. Prezesem zostaje Tadeusz Zawistowski. Pierwsze zebranie klubu odbyło się 20 października 1959 r. w świetlicy klubowej na ul. 1 maja.

1960 rok – „Odra” zajmuje czwartą lokatę w ekstraklasie, tracąc zaledwie 3 punkty do mistrza Polski „Ruchu” Chorzów. W przedostatniej kolejce „Odra” zwycięża „Ruch” 5:2 i doznaje niespodziewanej porażki w ostatniej kolejce ligowej ze zdegradowaną już „Gwardią” Warszawa 0:2, co nie pozwoliło zostać „Odrze” mistrzem kraju. Rozpoczyna się udany okres w historii klubu, którego podstawy buduje trener Teodor Wieczorek.

• Na 15-lecie klubu wydana zostaje pierwsza publikacja książkowa OKS „Odra” Opole 1945-1960, tzw. Jednodniówka w nakładzie 5 tys. egz.

3 września 1961 roku – najwyższe ligowe zwycięstwo w pierwszej lidze „Odry” nad „Lechią” Gdańsk 9:2. 6 goli zdobył w tym meczu Norbert „Nora” Gajda.

18 czerwca 1961 roku – debiut w europejskich pucharach, a dokładnie w Pucharze Karla Rappana, późniejszym odpowiedniku Pucharu Intertoto. Debiut przypadł na spotkanie przeciwko Slovanovi Bratysława i zakończył się remisem 1:1.

1962 rok – „Odra” awansuje po raz drugi do półfinału Pucharu Polski. Do 88 min opolanie czuli się pewniakami do awansu. Gol Jarka i znakomita postawa dawała nadzieję na pierwszy awans do finału PP. Niestety w ciągu 3 minut opolanie stracili 2 gole i awans uzyskał „Górnik” Zabrze.

Sezon 1963/64 największy sukces opolskiej „Odry”, która zajęła trzecie miejsce w ekstraklasie i zdobyła tym samym brązowy medal Mistrzostw Polski. Najlepszym strzelcem zespołu został Engelbert Jarek (11 goli). W tym samym czasie „Odra” dostarcza wielu emocji w kolejnej edycji Pucharu Karla Rappana: dochodząc aż do półfinału rozgrywek, w którym to mierzy się z „Polonią” Bytom. Jednak to ćwierćfinał był godny uwagi przeciwko Slovanowi Bratysława. Dwa mecze przyniosły dwa remisy 0:0 i 1:1. W meczu w Opolu potrzebna była dogrywka która nie przyniosła rozstrzygnięcia i o awansie zadecydowało losowanie! Los okazał się szczęśliwy dla opolan (rzut monetą).

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online