90minut.pl: statystyki sezonu 2016/17

Serwis 90minut.pl opublikował statystyczne podsumowanie sezonu 2016/17 II ligi. Ponieważ Odra odegrała w nim główną rolę to siłą rzeczy w wielu rankingach jest to mocno odznaczone. Przede wszystkim Odra odniosła najwyższe zwycięstwo we wszystkich, 306 rozegranych meczów – 6-0 z ROW Rybnik. Do tego było to zwycięstwo odniesione na wyjeździe. Drugi pod względem zwycięstw wyjazdowych wynik: 5-0 z Rozwojem Katowice to także osiągnięcie Odry.

W kategoriach indywidualnych najpierw rzuca się w oczy rola Marka Gancarczyka, który był zawodnikiem najczęściej schodzącym (18 razy).

Marcin Wodecki, który zajął 2 miejsce w klasyfikacji strzelców (15 w sezonie) wygrał jednak w kategorii bramek "z akcji". Aż 14 z nich było zdobyte w ten sposób. Wodecki 7 bramek strzelił dla Legionovii Legionowo a 8 dla Odry. Jako ciekawostkę można podać, że pierwszą bramkę w sezonie zdobył dopiero w 7 kolejce przeciwko...Odrze Opole.

W kategorii "strzelców w pierwszych połowach" swoją obecność zaznaczyli – Waldemar Gancarczyk, Przemysław Brychlik (łącznie 3 bramki dla Odry), Marcin Wodecki – 6 bramek, Gabriel Nowak, Szymon Skrzypczak – 5 bramek.

Ciekawostką jest rola Waldemara Gancarczyka – ogólnie w sezonie zdobył 7 bramek i aż 6 na wyjeździe z tego wszystkie w pierwszej połowie. Do tego jedyną bramkę w Opolu zdobył na inaugurację sezonu ze Stalą Stalowa Wola.

Wodecki z 8 bramek, które strzelił dla Odry aż 6 zdobył w Opolu. Jego przeciwieństwem był natomiast Szymon Skrzypczak, z 9 bramek, które zdobył po wiosennym transferze aż 8 padło na wyjeździe.

Ogólnie minęło trochę czasu zanim Skrzypczak wszedł we właściwy rytm strzelecki. W pierwszych 5 meczach dla Odry zdobył tylko 1 bramkę (na wyjeździe z Wartą Poznań). Rozstrzelał się jednak w najważniejszej części sezonu, zdobywając:

2 bramki z ROW Rybnik
1 bramkę z Siarką Tarnobrzeg
2 bramki z Radomiakiem Radom
2 bramki z Rozwojem Katowice

Jaką siłą były transfery tych zawodników doskonale widać po statystykach strzelców z rundy jesiennej. Żaden zawodnik Odry nie odznaczył się w tej kategorii. Natomiast wśród strzelców "wiosennych" prym wiodą właśnie ci sprowadzeni, Szymon Skrzypczak – 9 bramek (1 miejsce  ex aequo), Marcin Wodecki – 8 bramek (2 miejsce) i Gabriel Nowak – 5 bramek (4 miejsce  ex aequo)

Skrzypczak zajął też 2 miejsce w kategorii zawodników najregularniej zdobywających bramki – czynił to średnio co 107 min

W kategorii zawodników z rozegraną największą ilością minut 3 miejsce  ex aequo zajął nasz bramkarz Tobiasz Weinzettel – łącznie rozegrał 2970 min.

Mateusz Peroński odznaczył się w niechlubnej kategorii przyznania żółtych kartek. Ogólnie otrzymał ich 11 w tym dwa razy skutkowały one otrzymaniem czerwonej.

Dawid Wolny odznaczył się w klasyfikacji "jokerów". Trzy jego wejścia "z ławki" zamieniły się na zdobycze bramkowe (2 miejsce  ex aequo w lidze) a łącznie w sezonie zdobył 5 bramek. Zawodnikami Odry którzy odznaczyli się ten sposób byli też : Mateusz Gancarczyk, Łukasz Staroń i powracający właśnie do Opola Mateusz Marzec, którzy wchodząc ze zmiany zdobyli po 2 gole.

W rankingu frekwencji Odra zajęła 3 miejsce ze średnią 1300 widzów na mecz ustępując Radomiakowi i Rakowowi.

Odra była jednak najatrakcyjniejszym rywalem dla kibiców drużyn przeciwnych. Mecze z udziałem Opolan na obcych stadionach gromadziły średnio 1100 widzów.

Cieszy 100% skuteczność w egzekwowaniu rzutów karnych. Na przestrzeni sezonu sędziowie podyktowali ich na korzyść Odry 5, a 7 przeciw (w tym 2 obronione).
Nie są to jednak imponujące liczby przy zestawieniu z liderem tej klasyfikacji – Olimpią Elbląg (16 podyktowanych karnych)

Odra była też jednym z 5 klubów w których nie wystąpił żaden obcokrajowiec. Wiemy, że w nadchodzącym sezonie to się jednak zmieni po sprowadzeniu Czecha Vaclava Cverny.