Historia spotkań: Odra Opole - Stal Brzeg Wertując pożółkłe karty prasy regionalnej sprzed lat w poszukiwaniu śladów potyczek pomiędzy opolską „Odrą” a brzeską „Stalą”, natknęliśmy się na dwa bardzo interesujące pojedynki. Oba spotkania nie należą do udanych dla gości z Brzegu i raczej nie przynoszą powodów do dumy kibicom „Stali”. 

 W sezonie 1962/63, w którym to opolanie zajęli piąte miejsce w ekstraklasie, przygotowująca się „Odra” do spotkania 18 kolejki przeciwko „Legii” Warszawa, rozegrała spotkanie kontrolne w Brzegu z miejscowym „Piastem”. Mecz odbył się 27 marca 1963 r. Opolscy piłkarze pod wodzą trenera Artura Woźniaka nie pozostawili złudzeń „Piastowi”. „Odra” zwyciężyła aż 8:0 (3:0) po czterech trafieniach Jarka, dwóch Gajdy oraz po jednym golu Bani i Drozdzioka. Sparing musiał dobrze wpłynąć na piłkarzy z Opola, ponieważ w Warszawie wywieźli cenny remis 1:1, mimo, że do przerwy prowadzili 1:0 po trafieniu Norberta Gajdy.

Drugi godny odnotowania pojedynek przypadł na sezon 1964/65. W ramach przygotowań do rundy rewanżowej i pierwszego spotkania przeciwko „Unii” Racibórz, „Odra” rozegrała szereg towarzyskich gier. 25 lutego 1965 roku zmierzyły się w Opolu ze sobą dwie…”Odry”, ta z Opola i ta…z Brzegu. Piłkarze trenera Huberta Skolika nie dali szans gościom zwyciężając aż 7:0 (5:0). Bramki dla opolskiej „Odry” zdobyli: Żaczyński 2, Poloczek 2, Frasek, Kolek i Szczygieł.

Na pocieszenie dla kibiców z Brzegu, warto wspomnieć o sezonie 1977/78, kiedy to „Stal” Brzeg okazała się najlepszym zespołem Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim (opolskim). W finale pokonała zespół rezerw „Odry” Opole.

21 sierpnia 2009 roku po raz pierwszy w historii zmierzą się ze sobą "Oderka" Opole i "Stal" Brzeg. Mamy nadzieję, że piłkarze "Oderki" podtrzymają dobrą tradycję i zwyciężą "Stal" podobnie jak ich starsi koledzy uczynili to przed laty.


21.08.2009: "Odra" Opole - "Stal" Brzeg 3:1 (1:1)
3.04.2010: "Odra" Opole - "Stal" Brzeg 1:0 (1:0)
1:0 Scislo 17'

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online