Historia spotkań "Odra" Opole - "Sparta" PaczkówHistoria dzisiejszej "Sparty" Paczków sięga aż 1946 roku. Niedługo po wkroczeniu wojsk radzieckich do Paczkowa, tj. 9 maja 1945 roku rozpoczął działalność paczkowski Urząd Miejski, a wraz z nim odradzanie i odbudowa życia społecznego. W mieście nie brakowało młodych ludzi chętnych do gry w piłkę, a jednym z nich okazał się mgr Franciszek Siekierski, który nauczał gry w piłkę nożną. W Paczkowie zawiązały się dwa kluby sportowe: Klub Sportowy Paczków oraz Klub Sportowy "Syrenka". Oba kluby szybko doszły do wniosku, że lepiej połączyć swoje siły, aniżeli ze sobą rywalizować. Dzięki temu powstał KS Paczków, który na przełomie lat 40 i 50-tych skupiał w swoich szeregach zawodników wywodzących się z Lwowa, Śląska i Krakowa.

Pierwsze ligowe mecze zespół z Paczkowa rozegrał w sezonie 1946/47 zajmując trzecią lokatę z dorobkiem 22 pkt. Nazwa zespoły zmieniała się raz po raz...W 1948 roku KS przemianowany zostaje na "Unię" Paczków, a już po czterech latach narodziła się "Spójnia", która swoje mecze rozgrywała na poziomie B klasy. W 1955 roku "Spójnię" zastąpiła "Sparta". Pierwszy raz w historii paczkowskiego klubu udaje się awansować drużynie do A-klasy w sezonie 1955/56. Największym jednak sukcesem była gra na boiskach III ligi w latach 60-tych. Jednak był to jednorazowy sukces, a lata 60-te "Sparta" spędza głównie na walce w lidze okręgowej, w której to kilkukrotnie potyka się z rezerwami "Odry" Opole. W latach 70-tych "Spartę" zastępuje "Ogniwo", które grywa najczęściej na poziomie ligi okręgowej. Kolejne lata przyniosły wiele zmian w klubie z Paczkowa, głównie ze względu na problemy finansowe, klub popadł w marazm ligi okręgowej oraz A-klasy...

Największymi gwiazdami zespołu, które wykreowała "Sparta" byli niewątpliwie Józef Kurzeja oraz Roman Jagusiak, którzy reprezentowali barwy opolskiej "Odry". Warto dodać, że w klubie z Paczkowa istniały inne sekcje sportowe m.in. żeńska i męska siatkówka oraz sekcja tenisa. Siatkarki z Paczkowa w 1962 roku zdobyły mistrzostwo województwa opolskiego młodziczek.

Jak do tej pory I drużyna Odry spotykała się dwukrotnie (w rozgrywkach ligowych) z jedenastką Sparty Paczków:

2009/2010 (ref. IV liga): Oderka Opole – Sparta Paczków 4:1, Sparta Paczków – Oderka Opole 0:0

 

Wykaz spotkań rezerw Odry:
Sezon 1961/62 Klasa A gr.II

"Odra" II Opole - "Sparta" Paczków 3:1 (2:0)
1:0 Michala 7 min.
2:0 Szyngiel 36 min.
3:0 Michala 73 min.
3:1 78 min z rzutu karnego

Było to najlepsze spotkanie rozegrane w rundzie jesiennej przez rezerwy Odry oraz zasłużone zwycięstwo nad ówczesnym przodownikiem grupy II.

 

Odra II Opole - Sparta Paczków 3:1 (1961)


"Sparta" Paczków - "Odra" II 2:2 (1:2)

Opolanie ukończyli rozgrywki na 9 pozycji z dorobkiem 23 punktów. Sparta Paczków zajęła wysokie, bo 3 miesjce w tabeli z dorobkiem 34 pkt.

Sezon 1962/63 klasa A gr II

"Sparta" - "Odra" II 2:1 (1:0)
"Odra" II - "Sparta" 1:1 (1:1)

Sparta zwyciężyła w rozgrywkach gr.II klasy A z dorobkiem 42 pkt. Opolanie zajęli czwartą pozycję z dorobkiem 30 pkt. Wśród zawodników "Sparty" należy wyróżnić Romana Jagusiaka, który wkrótce potem stał się piłkarzem "Odry" Opole oraz "Gwardii" Opole.

Sezon 1965/66 Liga okręgowa

"Odra" II - "Sparta" 1:2 (1:1)
"Sparta" - "Odra" II 8:0 (3:0)

"Odra" II spadła z ligi okręgowej zajmując ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem zaledwie 7 pkt i bilansem bramkowym 25:91. "Sparta" zajęła 9 miejsce z dorobkiem 26 pkt.

Sezon 1966/67 Liga okręgowa juniorów

W rozgrywkach ligi okręgowej juniorów rywalizowało 14 zespołów. Pierwsze miejsce w pełni zasłużenie wywalczyła drużyna opolskiej Odry, zdobywając w 26 spotkaniach 50 pkt. Był to znakomity wynik, który budził podziw i uznanie. "Odra" nie przegrała żadnego ligowego meczu, tracąc zaledwie dwa punkty, remisując dwa mecze. Jeden z dwóch straconych przez drużynę "Odry" punktów zdobyli futboliści z Paczkowa, remisując w Opolu 0:0. "Sparta" była wówczas rewelacją rozgrywek. Podopieczni Władysława Szuckiego wywalczyli bardzo dobre drugie miejsce tracąc do zespołu z Opola 10 pkt.

Sezon 1976/77 Liga okręgowa

Odra II zajmuje 9 miejsce a Ogniwo Paczków 14

Źródło: KS Sparta Paczków 1946-2007, sparta.paczkow.pl, Encyklopedia Sportu Regionu Nyskiego

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online