Wywiad z Januszem Kowolem:

 Janusz Kowol Historia "Odry" Opole: Panie Januszu, opolska "Odra" słynęła ze wspaniałych trenerów trampkarzy oraz juniorów. Od kiedy powstała pierwsza szkółka piłkarska w klubie można wymienić wielu trenerów szkolących młodzież: Juliusza Mariańskiego, Józefa Bihuna, Ireneusza Browarskiego... a wśród tych wielkich nazwisk jest również i Pan! Janusz Kowol, czyli trener opolskiej młodzieżowej kadry, który zasłużył się bardzo dla klubu. Proszę opowiedzieć jak doszło do tego, że stał się Pan trenerem klubowym w Opolu?

Janusz Kowol: Do wyżej wymienionych trenerów zalicza się również Wiesław Łucyszyn. To właśnie on ściągnął mnie do "Odry" i wprowadził w 1980 r. do grona szkoleniowców opolskiego klubu. Tak jak inni marzyli aby grać w lidze - w tym wypadku w "Odrze", tak ja zawsze chciałem być trenerem. Swoją szkoleniową pracę rozpocząłem w "Tempie" Opole jako trener trampkarzy. Możliwość pracy w "Odrze" była dla mnie jednorazową szansą, którą wykorzystałem w pełni tego słowa znaczeniu.

HO: Jakim był Pan trenerem? Niektórzy zawodnicy, którzy trenowali Pana pod okiem twierdzili, że był Pan bardzo wymagający ale i prawdziwym profesjonalistą w swoim fachu.

JK: Z pewnością byłem najmłodszym trenerem jaki pracował w tamtych czasach w klubie pierwszo i drugoligowym (20-24 lata). Dyscyplina, najkrótsza droga do celu plus systematyczność - to były moje podstawowe wymogi. Metody szkoleniowe opierałem przede wszystkim na fakcie "aby piłka nie przeszkadzała w grze", to znaczy wszystkie zajęcia, treningi i ćwiczenia były zawsze powiązane z piłką. Pracowałem samodzielnie prowadząc drużyny trampkarzy i później juniorów ale również miałem możliwość asystować starszym kolegom (Stanisław Smajda, Juliusz Mariański, Ireneusz Browarski) na turniejach i spartakiadach młodzieżowych. Leszkowi Stykale przekazałem - po jego powrocie z USA - wyselekcjonowanych piłkarzy i on był z nich tak zadowolony, że chętnie spędzał ze mną czas aby wymieniać wspólne doświadczenia trenerskie.

                                         

Reprezentacja Opolszczyzny z Pucharem Michałowicza (1983 rok) - Janusz Kowol drugi od prawej

 

 

 

HO: W 1984 r. juniorzy "Odry" pod wodzą Wiesława Łucyszyna zdobyli ostatni medal Mistrzostw Polski juniorów dla naszego klubu. Wśród zawodników, którzy osiągnęli ten sukces znaleźli się byli Pana podopieczni, tacy jak: Misztur, Bloszczyk, Tracz, Buhl czy Janeczko. Z pewnością czuje się Pan współautorem tego wielkiego sukcesu.

JK: Ojców sukcesu zawsze jest wielu. Jeżeli ja również w jakimś stopniu przyczyniłem się do sukcesu trenera Wiesława Łucyszyna z 1984 r., to się bardzo cieszę. Jest to najlepsze podziękowanie ode mnie za szansę jaką dał mi p. Łucyszyn swoją odważną decyzją wprowadzając mnie do "Odry". Wymienieni w pytaniu piłkarze trenowali również pod moją opieką. Janeczko zalicza się do moich wychowanków, którzy w krótkim odstępie czasu - trzech lat - trafił od trampkarzy do pierwszego zespołu juniorów.

HO: Do kiedy trenował Pan młodzież opolskiej "Odry" oraz czy miał Pan możliwość przeprowadzenia treningów z seniorami "Odry"?

JK: Do 30 października 1983 r. Na "seniorów" byłem wtedy stanowczo za młody.

HO: Jak układała się Pana współpraca z działaczami klubu? Nie brakowało funduszy na rozwój młodzieży? Okres lat 80-tych nie był przecież dla "Odry" przecież zbyt udany...

JK: Ale byli ludzie dobrej woli. Będąc trenerem trampkarzy graliśmy z takimi drużynami jak "Górnik Zabrze, "Polonia Bytom, a także "Małapanew" Ozimek i "Metal" Kluczbork. Organizowałem często sam te spotkania bez pomocy działaczy. Starałem się zawsze, aby moi podopieczni mieli najlepsze warunki do treningu i gry. Niejednokrotnie starałem się, aby przed meczem pierwszego zespołu "Odry" wystąpili moi chłopcy, ponieważ chciałem dać im namiastkę prawdziwego futbolu. Młodzież, która prowadziłem była dla mnie ważna i robiłem wszystko co w mojej mocy, aby nie odczuwali coraz bardziej pogłębiającego się kryzysu w klubie.

Na drugą część rozmowy z Januszem Kowolem zapraszamy już wkrótce!

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online