Reprezentacyjny dorobek Daisuke Matsui

Daisuke Matsui to zawodnik z bogatą karierą klubową. Był graczem tak renomowanych lig jak francuska występując w Le Mans, Saint-Etienne, Grenoble i Dijon czy rosyjska gdzie występował w Tom Tomsk. Oprócz swojego rodzimego kraju grał też w Bułgarii (Slavia Sofia) a w 2013 roku trafił na "nasze podwórko" stając się zawodnikiem Lechii Gdańsk. Jednak największe wrażenie robi jego bilans gier dla reprezentacji Japonii. Był 31-krotnym reprezentantem swojego kraju i to w meczach najwyższej rangi.

Matsui ma na swoim koncie: 9 spotkań w eliminacjach Mistrzostw Świata, 4 mecze na Mistrzostwach Świata 2010, 2 mecze w Pucharze Azji 2011 (zdobycie tytułu) i 1 mecz w Pucharze Konfederacji 2003. Oprócz tego był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku – 3 mecze.

W reprezentacji zadebiutował w 2003 roku kiedy selekcjonerem Japonii był słynny Brazylijczyk Zico, a doszło do niego na Pucharze Konfederacji w meczu z Kolumbią. Był podstawowym graczem w eliminacjach Mistrzostw Świata 2010 gdzie Japonia w drodze do awansu jako przeciwników miała : Oman, Tajlandię, Bahrajn, Katar a przede wszystkim Australię.

Ze statystyk wynika, że w reprezentacji Matsui był zawodnikiem często zmienianym albo rozpoczynał mecz w podstawowym składzie i schodził w drugiej połowie. Często występował również w roli rezerwowego, wpuszczanego na ostatnich kilkanaście minut.

Nie inaczej było na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA. Japonia rozegrała tam 4 mecze i we wszystkich Matsui rozpoczynał w podstawowym składzie będąc zmieniany ok 70 minuty. Japonia na grupową inaugurację wygrała z Kamerunem 1:0, potem przegrała z Holandią 0:1 a w decydującym o awansie meczu wygrała z Danią 3:1. W 1/8 finału trafiła na Paragwaj pechowo odpadając po serii rzutów karnych (0:0 po regulaminowym czasie).

Biorąc pod uwagę jego doświadczenie w grach o najwyższą stawkę, zapewne nie zrobią na nim większego wrażenia przeciwnicy pokroju Miedzi Legnica, Rakowa czy Zagłębia Sosnowiec.

Źródła: Fifa.com, Transfermarkt.pl