Manfred UrbasUrodzony 4 marca 1938 r. w Raciborzu Manfred Urbas jest żywą legendą miejscowej Unii, dla której trzykrotnie zdobywał tytuł króla strzelców II ligi (lata 1958, 1959, 1960 – red.) oraz dwukrotnie MP juniorów (lata 1954 i 1956 – red.). Z dobrej strony pokazał się również w Opolu, gdzie w okresie od 1965 do 1973 r. zdobył na boiskach ekstraklasy 19 bramek.

Z pomocą jednego z kibiców współpracującego z "HO" mamy przyjemność zaprezentować notkę biograficzną autorstwa samego zainteresowanego (co nas szczególnie cieszy).

1952 – Jako trampkarz w Unii Racibórz.

1956 – Mistrzostwo Polski juniorów (pozycja: środkowy napastnik).

1956-1965 – Gra w III lidze, awans do drugiej ligi. W 1963 r. debiut na boiskach ekstraklasy. W okresie gry na froncie drugoligowym trzykrotnie zdobywałem tytuł króla strzelców.

W Unii trenowali mnie m.in. Pytlik, Wilczyk, Siech, Musiała, Matias.

1965-1973 – Okres gry w Odrze Opole. W tym czasie przeżyłem spadek drużyny do II ligi oraz ponowny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Drużyna zakwalifikowała się wówczas do występów w Pucharze Intertoto (w 1972 r. – red.). Rozgrywaliśmy wiele spotkań z drużynami europejskimi (m.in. z Belgii, RFN, Austrii, Danii, Szwajcarii, NRD).

W Opolu trenowałem pod kierunkiem bardzo dobrych i znanych trenerów, że wspomnę o Tadeuszu Forysiu, Antonim Brzeżańczyku, Hubercie Skoliku, Ryszardzie Wrzosie, Teodorze Wieczorku oraz Engelbercie Jarku.

Do dzisiaj mile wspominam koleżeństwo i serdeczną atmosferę w klubie.

1973 – Zakończyłem karierę piłkarską w Odrze Opole i wyjechałem jako ciągle czynny zawodnik do Polonii Sydney w Australii. Był to ciekawy okres w moim życiu piłkarskim i prywatnym, jako że mogłem poznać ciekawy kraj jakim była Australia.

1975 – Wróciłem z powrotem do Opola i rozpocząłem pracę jako trener II-giej drużyny Odry Opole.

1980 – Zamieszkałem w Raciborzu. Tam pracowałem i trenowałem drużyny: Górnik Radlin i LKS Krzyżanowice.

1989 – Wyjechałem do Niemiec gdzie mieszkam do chwili obecnej.
 
 
 

Manfred Urbas (po lewej Engelbert Jarek).

 
Pozdrowienia.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online