"Zanim przyjechał Piechniczek" - Stefan Szczepłek o Odrze Opole fot. PAP, rp.pl

Znany kibicom sportowym dziennikarz - Stefan Szczepłek, pokusił się o napisanie obszernego artykułu omawiającego historię opolskiej Odry. Na łamach Rzeczpospolitej 25 października 2016 r., ukazał się interesujący tekst Pana Szczepłka, który stanowi skondensowaną historię naszego klubu do czasów ery trenera Antoniego Piechniczka. Nas cieszy, iż ten wybitny dziennikarz postanowił opracować rzetelny materiał, opierając się m.in. na informacjach pozyskanych z portalu Historia Odry Opole oraz książki "Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1945-79". Fragment tekstu publikujemy poniżej.

" Piłkarze Odry grają dziś w II lidze, która jest w istocie ligą trzecią. Bywały jednak czasy, w których najlepsze polskie drużyny zostawiały w Opolu punkty.

Odra ma piękne kresowe korzenie. Powstała w czerwcu 1945 roku, kiedy jeszcze dobrze nie opadł wojenny kurz. Założył ją pochodzący z Koźla prawnik z zawodu i fotograf z zamiłowania Leonard Olejnik. To on został pierwszym prezesem klubu, który po kilku miesiącach działalności miał już sześć sekcji: piłkarską, lekkoatletyczną, tenisową, bokserską, siatkówki i hokeja na lodzie.

Z rzeką w nazwie

Olejnik był kibicem Warty. Warta przepływa przez Poznań, a Odra przez Opole więc analogicznie taką nazwę nadał nowemu klubowi (przypomina o tym Sebastian Bergiel w książce „Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975- 1979"). W roku 1949 Odra połączyła się z Lwowianką. Jej pełna nazwa to Repatriacyjny Klub Sportowy Lwowianka, a to mówi skąd się wziął. Założyli go Polacy z Kresów, którzy na Śląsku Opolskim znaleźli po wojnie swój nowy dom. Po tej fuzji klub przyjął nazwę Budowlani. Do nazwy Odra wrócił w roku 1958. Klub miał dwie barwy: niebieską i czerwoną. Identyczne jak inne kluby powstałe tuż po wojnie na Śląsku i Ziemiach Zachodnich: Polonia Bytom, Piast Gliwice i Pogoń Szczecin. Wszystkie trzy zakładali kresowiacy. Nie mogli nadać im nazwy „Pogoń", na cześć tej najsłynniejszej, ze Lwowa, bo nie zgadzała się na to komunistyczna władza. Przemycili więc jej barwy, które były zarazem barwami miasta Lwów.

Przypadek Pogoni Szczecin był nieco inny. Klub został założony w roku 1948 jako Morski KS Sztorm. Obecną nazwę przyjął dopiero w roku 1955, czyli już po śmierci Stalina. W roku 1946 na Opolszczyźnie był jeszcze jeden klub z kresowym rodowodem, rywalizujący w klasie A właśnie z Odrą i Lwowianką: Kresy Kluczbork.

W reprezentacji

Odra od chwili powstania nie miała równych w mieście. W roku 1953, jako pierwszy klub z Opolszczyzny awansowała do I ligi. Wchodziła do niej i spadała. Spędziła na najwyższym szczeblu rozgrywek 22 sezony. Od kiedy spadła w roku 1981 – już się nie podniosła. Mimo że tylko raz zajęła miejsce na podium mistrzostw Polski (trzecie w sezonie 1963/64), w świadomości kibiców przez całą dekadę lat 60. i krótko w drugiej połowie 70. uchodziła za poważną siłę. Miała też swoich bohaterów. W tym samym czasie w Odrze grało kilku reprezentantów Polski. Bramkarz Konrad Kornek, prawy obrońca Henryk Szczepański, stoper lub pomocnik Henryk Brejza i napastnicy: Engelbert Jarek oraz Norbert Gajda. Kornek urodził się w Luboszycach niedaleko Opola, Brejza w Ozimku a Jarek w Rokitnicy. Byli chłopakami stamtąd."

"Zanim przyjechał Piechniczek" - Stefan Szczepłek, fot. PAP, rp.pl

Całość artykułu można przeczytać na stronie internetowej Rzeczpospolitej tutaj.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online