(I liga - 16. kolejka): 23.03.1969 Odra Opole – Wisła Kraków 1:0 (Klose 53)

Sędzia: Edmund Smułczyński (Szczecin)

Widzów: 8 tys.

Odra: Marian Kondratowicz, Wiesław Łucyszyn, Henryk Brejza, Kazimierz Uranin, Józef Kurzeja, Józef Zwierzyna, Manfred Koprek, Antoni Kot, Józef Klose, Manfred Urbas, Henryk Kolek (Bogdan Harańczyk); trener – Antoni Brzeżańczyk

Wisła: Henryk Stroniarz, Fryderyk Monica, Ryszard Wójcik, Władysław Kawula, Adam Musiał, Tadeusz Kotlarczyk, Tadeusz Polak, Ireneusz Adamus, Krzysztof Hausner, Kazimierz Kmiecik (Wiesław Lendzion 46), Hubert Skupnik; trener Gyula Teleký

 

O dużym pechu mogą mówić krakowianie. Mecz z Odrą przegrali bowiem niezasłużenie, będąc w przekroju całego spotkania zespołem niewątpliwie lepszym. W kilku jednakże wypadkach zawiodły „wiślaków” nerwy, w kilku napastnicy mieli źle nastawione celowniki. Trzeba też dodać, że dobrze spisywał się bramkarz gospodarzy – Kondratowicz, który wyłapał kilka ostrych i celnych strzałów.

Decydującą o porażce bramkę utraciła Wisła w sposób dość niecodzienny. Otóż w 53 min. w niegroźnej sytuacji nieźle spisujący się dotąd Monica tak nieszczęśliwie kopnął piłkę, że trafiła ona pod nogi Urbasa. Ten strzelił natychmiast. Stroniarz piłkę sparował, ale był już bezradny przy „dobitce” Klosego.

Pod koniec spotkania Wisła dosłownie zamknęła opolan w typowym „zamku hokejowym”, jednakże skończyło się na kilku rzutach rożnych.

Spotkanie rozegrane na mokrym i grząskim boisku stało na bardzo przeciętnym poziomie. Walczono bez tempa, a i z dokładnością podań było nie najlepiej. W Wiśle podobali się Kotlarczyk i Hausner w napadzie. Z opolan nie zawiódł Brejza i Klose, który należał do najbardziej bojowych piłkarzy na boisku.

M. Gągola

„Tempo” (za: historiawisly.pl)

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online