Puchar Ligi: Odra - Lech Poznań 7:4

Półfinałowy pojedynek Odry z Lechem Poznań przeszedł do historii polskiej piłki nożnej. I choć o tym co działo się do 50 min. meczu chciałoby się jak najszybciej zapomnieć, to wydarzenia mające miejsce w dalszej części meczu, zapadły kibicom w pamięci na długie lata.

Lech dzięki szybkim atakom, głównie w wykonaniu Chojnackiego i Krakowskiego - przy biernej, a okresami wręcz niemrawej postawie Odry - zdobył 3 bramki i wydawało się, że już jest po meczu. W tym momencie jednak nastąpiło nieoczekiwane przez nikogo przebudzenie Odry. Świetnym organizatorem akcji zaczepnych był Jerzy Tkaczyk, który obok Klosego należał do najlepszych zawodników na boisku. To samo odnosi się do Rokitnickiego, a w dalszym odstępie do Tyca i Podgórnego.

Poziom gry nie był wprawdzie rewelacyjny, ale takich emocji już dawno w Opolu nie oglądano. Nie dość, że w ciągu 18 minut z 0:3 zrobił się remis, to na dodatek w 75 min. Wojciech tyc przestrzelił karnego!

W dogrywce nie było już wątpliwości, że Odra odniesie zwycięstwo, tym bardziej, że Lech grał w dziesiątkę po usunięciu z boiska Kasalika. Na marginiesie tego spotkania nasuwa się dość istotna uwaga: o ile Koźniewski bardzo dobrze radził sobie i w drugiej linii i w charakterze forstopera, to eksperymenty z Klosem jako rozgrywającym są męczące dla wszystkich, a głównie dla samego zainteresowanego, który dopiero w ataku odzyskuje sa znaczną przecież wartość.

W drugim półfinale Widzew pokonał Wisłę Kraków 2:1 i wraz z Odrą zmierzył się w finałowym pojedynku w Częstochowie.

12 czerwca 1977 r.

Odra Opole - Lech Poznań 7:4 (0:2,3:3)

0:1 Chojnacki 27 min, 0:2 Krakowski 34 min, 0:3 Napierała 50 min, 1:3 Tyc 52 min, 2:3 Klose 55 min, 3:3 Klose 70 min, 4:3 Tkaczyk 93 min, 5:3 Tyc 98 min, 6:3 Klose 106 min, 7:3 Klose 114 min, 7:4 Szpakowski 116 min.

Odra: Szczepanek, Gano, Rokitnicki, Koźniewski, Podgórny, Klose, Kwaśniewski, Tkaczyk, Gajda (Salzburg), Tyc, Bolcek (S.Masztaler).

Lech: Zakrzewski, Rutkowski, Szewczyk, Grześkowiak, Justek, Barczak, Napierała, Grobelny, Kasalik, Krakowski (Nowak), Chojnacki.

Źródło: A.Mach, Trybuna Opolska, 1977.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online