11 marca 1979 roku doszło do ligowego spotkania pomiędzy Odrą Opole a Widzewem Łódź. Była to 17 ligowa kolejka sezonu 1978/79, w którym "niebiesko-czerwoni" walczyli o zdobycie historycznego tytułu mistrza Polski. Zespół gości był wówczas jednym z kilku konkurentów Odry do zwycięstwa w lidze. Naprzeciw siebie stanęli wielcy napastnicy: Wojciech Tyc oraz Zbigniew Boniek.

W obecności 20 tys. widzów zespół Odry górował nad Widzewem przez większość spotkania. Niestety tego dnia snajper Tyc zbyt często pudłował w dogodnych sytuacjach pod bramką Widzewa. Gol zdobyty przez piłkarza stanowiłby dla niego piękny prezent z okazji jubileuszowego trzysetnego występu w barwach Odry. W pewnych momentach spotkania Odra tak silnie napierała na bramkę gości, że cała sytuacja nabierała kuriozalnych rozmiarów. Jedenastka Widzewa zbierała się we własnym polu karnym, kompletnie nie mogąc się przweciwstawić gospodarzom. Klub z Łodzi eweidentnie przyjechał do Opola z nastawieniem wywiezienia remisu.

Odra starała się do samego końca uzyskać zwycięskiego gola, ale strzały Korka, Misiowca oraz Bolka nie trafiały do celu. Po meczu trener Antoni Piechniczek nie krył swojego rozgoryczenia wynikiem: - Mam pretensje do zawodników o brak skuteczności, ale sądzę, że poziom spotkania mógł zadowolić kibiców. - podsumował Piechniczek.

Zbigniew Boniek na stadionie Odry Opole
Wojciech Tyc, który nie wykorzystał wielu dogodnych sytuacji przyznał po spotkaniu, że odczuwał wielką tremę przed rozpoczęciem meczu: - Kiedy wychodziliśmy na boisko, aż mnie ścisnęło w żołądku. Muszę przyznać, że dawno nie doznałem takiego uczucia jak w niedzielne popołudnie - zakończył Tyc.

Trener Widzewa przyznał obiektywnie, że zespół Odry był lepszy tego dnia, ale to on miał w bramce kapitalnego Burzyńskiego. Plan zdobycia punktu i utrzymania kontaktu z czołówką ligi został zrealizowany.

Szczęście uśmiechnęło się do Widzewa, a bramki podobnie jak Tyc nie zdobył tego dnia rónież wielki Zbigniew Boniek.

Skład Odry: Młynarczyk, Rokitnicki, Adamiec, Wójcicki, Podgórny, Korek, Tkaczyk, Kwaśniewski, Tyc, Misiowiec (80' Przenniak).

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online