"Niebiesko-czerwoni" na Mistrzostwach Świata w Hong Kongu!

Hiszpańska Walencja na stałe wpisała się do historii opolskiej piłki nożnej. 21 kwietnia 1992 roku reprezentacja Polski w futsalu awansowała w turnieju eliminacyjnym na Mistrzostwa Świata, które rozegrano w Hong Kongu. W kadrze prowadzonej przez trenera Krzysztofa Sobieskiego znaleźli się piłkarze opolskich klubów w futbolu halowym: Kazimierz Kucharski, Józef Żymańczyk oraz Roman Derda.

Mistrzostwa odbyły się w listopadzie 1992 roku w dalekim Hong Kongu i były dopiero drugą edycją tej rangi. Sportowo nasza kadra zaliczała się do średniaków, ale wcale nie musieliśmy się wstydzić występu orłów. Warto podkreślić, że Polska był jedną z najmłodszych drużyn w stawce, a w piłce halowej niezwykle ważna jest przecież rutyna, czucie gry oraz instynkt piłkarski. 

Aż 5 tys. widzów obserwowało w Hong Kongu inauguracyjny mecz II piłkarskich MŚ w halowej grze 5-osobowej. W spotkaniu tym polska kadra pokonała gospodarzy imprezy 4:2 (2:1). Jedną z bramek zdobył Józef Żymańczyk, ówczesny piłkarz Unii Krapkowice oraz kapitan zespołu, a w bramce doskonale spisywał się Kazimierz Kucharski z Novomexu Opole.W pozostałych spotkaniach Polska przegrała z Argentyną 2:3, pokonała Nigerię 5:4, natomiast w walce o pierwszą czwórkę Polacy musieli uznać wyższość Iranu 0:2, Belgii 1:4 oraz Hiszpanii 3:7.

W trwającym niemal dwa tygodnie turnieju, reprezentacja Polski w składzie Żymańczykiem oraz Kucharskim dotarła aż do ćwierćfinałów, a najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny okazał się właśnie „Żyman”, autor czterech bramek dla reprezentacji. Ostatecznie reprezentacja uplasowała się w swoim debiucie na tak wielkiej imprezie na pozycji 5-8, którą niewątpliwie należy ocenić jako sukces.

Po zakończonych mistrzostwach z funkcji trenera reprezentacji zrezygnował Andrzej Góral, którego zespół nie do końca akceptował, bowiem autorem sukcesu jakim był awans na mistrzostwa był trener Sobieski. 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online