Krystian Gruszka - obrońca drużyny Antoniego Piechniczka Urodził się 8 maja 1955 roku w Rudniku niedaleko Raciborza. Pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w malutkim LZS-ie Rudniku. Prawdziwą karierę rozpoczynał w 1971 roku jako piłkarz „Unii” Racibórz w pierwszej lidze opolskiej juniorów . W latach 1973-1975 występował w seniorach zespołu z Raciborza na szczeblu trzeciej ligi. Był nominalnym obrońcą. Pierwszym trenerem Gruszki był Gerard Michalski, były piłkarz „Unii” Racibórz. W 1975 roku przeszedł do opolskiej „Odry”, której trenerem był Antoni Piechniczek.

Z miejsca zyskał sympatię w zespole, a najlepsze relacje miał z innymi młodymi wówczas zawodnikami tj. Bronisławem Kabatem, Sławomirem Masztalerem oraz Janem Szwedem. W „Odrze” występował do 1978 roku również na pozycji obrońcy, choć zdarzało się Gruszce występować w linii pomocy.
W 1976 roku awansował z „Odrą” do pierwszej ligi, jednak 14 listopada 1976 roku, w meczu przeciwko „Widzewowi” Łódź doznał kontuzji kolana. Lekarze usunęli piłkarzowi rzepkę, a następnie przez ponad rok czasu zawodnik leczył kontuzję.

W meczu z Widzewem Łódź Krystian Gruszka doznał poważnej kontuzji


Po dojściu do pełnej sprawności, Gruszka opuścił „Odrę” i stał się w listopadzie 1978 r. piłkarzem „Małejpanwi” Ozimek. W Ozimku występował do 1981 roku, następnie reprezentował barwy ROW Rybnik, w którym grał przez kolejnych sześć lat. Gruszka reprezentował również barwy holenderskiego zespołu RODA JC Kerkrade. W 1986 roku wyjechał w wieku 31 lat do Niemiec, gdzie zakończył karierę piłkarską. W Niemczech trenował krótko z młodymi adeptami piłki nożnej, aby ostatecznie pożegnać się z futbolem. Obecnie mieszka w niemieckim Bochum.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online